+48 690 088 885 pn. - pt 8:00 - 16:00
Darmowa wysyłka
od 250 zł
0
Koszyk 0.00 zł

Nie możemy spać? Co na to poradzić? Jak sobie pomóc?

Brak snu - jak odbija się na naszym zdrowiu?

 

Wbrew pozorom problemy ze snem nie są związane wyłącznie z bezsennością, bo już kłopoty z zasypianiem czy częste wybudzanie się w nocy, odbijają się na naszym zdrowiu. Krótki sen to zaburzenia koncentracji uwagi, co przekłada się na zmniejszoną efektywność pracy, a to prowadzi do poirytowania i permanentnego zmęczenia, które może nawet wpędzić nas w depresję.

 

Poza tym, niedobór snu to spadek odporności, co nie pozostaje bez wpływu dla naszego organizmu, bardziej niż normalnie podatnego na różne dolegliwości. Co więc zrobić? Wytoczyć najcięższe działa w postaci tabletek, czy można inaczej - bez tej dodatkowej porcji chemii?

 

Co zrobić, by w końcu zasnąć?

 

Wiadomo, dostęp do odpowiednich preparatów na bezsenność jest tak łatwy, że bez specjalnych utrudnień szybko możemy ukrócić swoje męki i znów zacząć śnić. To niestety nie rozwiązuje podłoża problemu, a ten często jest albo bardzo poważny (warto wtedy zgłosić się do lekarza), albo dość prozaiczny, związany z higieną snu. Często więc wystarczy poprawić pewne kwestie, aby odzyskać radość z nocnego wypoczynku. O czym szczególnie warto wspomnieć?

 

Na sen wpływa wiele czynników: dieta, temperatura powietrza w sypialni, regularny tryb życia i stałe godziny snu, kondycja psychiczna (duży stres, nerwica), choroby somatyczne, jak również tak łatwe do zmiany kwestie, jak wielkość łóżka czy dobór materaca i pościeli. Już na tej podstawie łatwo przeanalizować, czy rzeczywiście zrobiliśmy wszystko, aby zapewnić sobie optymalne warunki do spania. Jeśli nie, warto zacząć zmieniać nawyki!

 

  • Zadbajmy o prawdziwy wieczorny relaks, gdy nie rozpamiętujemy już tego, co się wydarzyło w ciągu dnia i nie myślimy też o tym, co będzie jutro. Postarajmy się o niczym nie myśleć. Na początku to trudne, ale ucząc się takiego odpoczynku każdego dnia, łatwiej nam będzie wycisnąć z tych pozornie bezużytecznych chwil wielką wartość dla ciała i psychiki;

 

  • Trening czyni mistrza, a więc pomocne w wyciszeniu są techniki relaksacyjne, np. medytacja. Jednocześnie przed snem warto wykonać kilka ćwiczeń rozluźniających i w tym samym czasie posłuchać spokojnej, kojącej muzyki. Tutaj ważna uwaga: wysiłek jest wskazany, ale nie bezpośrednio przed snem, bo intensywny trening zadziała inaczej, niż byśmy sobie tego życzyli - zanadto obudzi organizm, zamiast go wyciszyć;

 

  • Co równie ważne, zapomnijmy wieczorem o wszystkich najnowszych zdobyczach techniki, bez których ciężko dziś wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie, czyli smartfonach, tabletach i komputerach. Nowe informacje, dyskusje w social mediach, sensacje i tragedie na pewno nie pomogą w zasypianiu;

 

  • Doskonałym sposobem jest też ciepła kąpiel z dodatkiem olejków do aromaterapii. Jeśli to możliwe, warto też poprosić domownika o wykonanie masażu karku i pleców;

 

  • A zgodnie z przysłowiem - jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz - zatroszczmy się o wygodne miejsca do spania, bo każdy z elementów - pościel do łóżka, materac czy nawet prześcieradło - w ogromnym stopniu wpływa na zdrowy sen.

 

Łatwo skonstatować, że podane zalecenia można wprowadzić w życie niemalże od razu! W praktyce jednak wymaga trochę czasu, aby dostosować się do tych zmian. Warto podjąć wyzwanie, bo zdrowy sen to szczęśliwe życie!

 

Powrót do listy